Home
     

Ефективне документування жорстокого поводження - у фокусі семінару РЄ для медичного персоналупенітенціарних установ в Україні , 11 липня 2013 р.

11-12 липня 2013 року, 28 медичних представників пенітенціарних установ з усієї України зібралися у Києві на дводенний семінар з питань ефективного документування жорстокого поводження.

Захід організовано офісом Ради Європи в Україні  у співпраці з Державною пенітенціарною службою України в рамках Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи "Посилення боротьби з жорстоким поводженням і безкарністю» з метою підвищення рівня поінформованості керівників медичних частин слідчих ізоляторів («СІЗО») з питань національного законодавства та міжнародних стандартів у галузі прав людини, пов'язаних з тортурами і жорстоким поводженням, та надання їм знань щодо стандартів медичного документування та розслідування випадків жорстокого поводження на основі положень Стамбульського протоколу, стандартів Комітету Ради Європи із запобігання катувань та нелюдському або такому, що принижує гідність, поводженню або покаранню (КЗК)  і передової європейської практики з цих питань.

У своєму вітальному зверненні до учасників семінару, професор Микола Тагаєв зазначив: "Цей семінар сьогодні для всіх нас надає можливість підтвердити, що, навіть перебуваючи у становищі "подвійної лояльності" медичні працівники пенітенціарних установ в Україні не повинні бути інструментом порушення прав людини. Медичні працівники відіграють важливу роль у профілактиці та притягненні до відповідальності за застосування тортур, нелюдського або такого, що принижує гідність, поводженню або покаранню за допомогою ефективного розслідування та документування таких ганебних випадків."

Впродовж двох днів команда українських та міжнародних експертів Ради Європи з медичних і юридичних питань (пан Йорг Понт, пан Микола Тагаєв і пан Геннадій Токарєв) представляла учасникам семінару передову практику ЄС і стандарти медичного документування та розслідування випадків жорстокого поводження. Основні теми семінару для медичних працівників включали:

  • Заборона катувань відповідно до статті 3 Європейської конвенції про захист прав людини (ЄКЛП);
  • Стамбульський Протокол та його стандарти щодо документування жорстокого поводження;
  • Гарантії проти жорстокого поводження та їх важливість;
  • Роль судово-медичного експерта;
  • Фізичні та психологічні докази катувань та жорстокого поводження;
  • Опитування жертв тортур і збір доказів;
  • Етичні зобов'язання;
  • Критерії ефективності документування випадків катувань і жорстокого поводження.

У ході семінару експерти підкреслили, що медичні працівники пенітенціарних установ в ідеалі повинні мати досвід медичного огляду жертв тортур, і бути обізнаними з  практикою застосування тортур щодо цього регіону або країни. Таким чином, у програмі семінару додаткову увагу було приділено обговоренню Європейської конвенції з прав людини, а саме прецедентного права відносно України і поточної практики жорстокого поводження в Україні.

Під час і після всіх презентацій експертів відбулися жваві і насичені дискусії, у ході яких медичні керівники вносили свої доповнення, що додало більшої цінності заходу і сприяло обміну знань та зростанню мережевого потенціалу, як із задоволенням відмітили учасники семінару.

Практичні навички та знання з проведення медичного огляду та написання медичних висновків, які  представники медичних частин слідчих ізоляторів отримали у ході семінару, сприятимуть ефективному розслідуванню та документуванню тортур та інших жорстоких, нелюдських і принижуючих гідність видів поводження і покарання в Україні.

English version

Офіс Представника Генерального секретаря Ради Європи в Україні: тел.: +380 44 425 02 62